/

8 mája, 2023

Čas, ten veľký majster

Robert W. Carter

Pýtajte sa na oprávnenosť viery v dlhé časové obdobia a postavte tak darwinistickú evolúciu na hlavu

Veľa ľudí si to neuvedomuje, ale Charles Darwin neobjavil svoju evolučnú teóriu vo vákuu. Evolučné myšlienky veľmi široko cirkulovali v jeho dňoch. Darwinov vlastný starý otec, Erasmus Darwin, veril na evolúciu tak veľmi silno, že latinskú vetu E CONCHIS OMNIA (všetko pochádza zo mušlí) zvečnil na rodinnom erbe. Erasmus tiež napísal o evolúcii knihu s názvom Zoonomia. Aj keď bola táto kniha napísaná viac ako desať rokov pred Darwinovým narodením, mladý Charles neskôr pripustil, že ju čítal tak často, že vedel niektoré celé pasáže naspamäť. Naozaj, je jasné, že Darwin evolučnú teóriu neobjavil. Ani neobjavil (chybnú) myšlienku, že prírodný výber je hnacou silou evolúcie.

Lenže evolučná teória by bola úplne nič bez dlhých časových období. Myšlienka, že krajina je stará milióny rokov, bola v skutočnosti pevne zavedená medzi vedeckými vodcami už dávno pred narodením Darwina. Boli to geológovia ako Hutton a Lyell, ktorí dali Darwinovi potrebný čas pre jeho „pomalé a postupné“ uvažovanie. Toto je tá pravá esencia, základ evolučnej teórie. Oni veria, že keď je dostatok času, môžu tak vysvetliť veľmi pomalé zmeny potrebné pre pôvod z údajného spoločného predka všetkých druhov. O tom, ako sa druhy menia, o sile prírodného výberu (alebo jeho absencii) a o vzťahoch medzi druhmi na zemi, o tom všetkom sme mnohokrát diskutovali na týchto webových stránkach a v publikáciách CMI, tiež vo verejných rozhovoroch a na videách. Tiež sme mnohokrát doložili biblické, aj vedecké dôkazy pre nízky vek zeme i vesmíru. Nízky vek zeme je dôležité hľadisko. Ježiš potvrdil mladú zem, rovnako tak aj apoštoli a pisatelia Biblie, ako boli Peter, Pavol, Lukáš a Ján.

UKAZUJE SA, ŽE ČAS PRE DEBATU STVORENIE ALEBO EVOLÚCIA PREDSTAVUJE KĽÚČOVÉ MYŠLIENKOVÉ VLÁKNO.

Je tu zjavná dualita. Evolúcia vyžaduje dlhé veky, Biblia dlhé veky popiera. Ukazuje sa, že čas (jeho dĺžka) je pre debatu stvorenia alebo evolúcie kľúčovým myšlienkovým vláknom. Bez dlhých vekov nie je evolúcia možná, a oni to vedia. Urobme si čas, aby sme darwinistického inžiniera, stvoriteľa, popreli tým, že budeme klásť otázky o dlhom veku.

Pôvod dlhých vekov

Logiku používajú evolucionisti selektívne. V určitom zmysle sa tak správajú bez akéhokoľvek zmyslu voči histórii. Veria v zákony prírody, ale ignorujú skutočnosť, že práve táto myšlienka bola odvodená z kresťanskej teológie. Odvolávajú sa na racionalitu v laboratóriu, ale ignorujú tú časť dejín, z ktorých je jasné, že to boli kresťanskí priekopníci, ktorí tento prístup vo vede začali. Lenže až potom, čo bola moderná vedecká metóda objavená, začala sa do nej tlačiť myšlienka naturalizmu. Táto myšlienka hlása, že všetky veci vo vesmíre môžu byť vysvetlené prírodnými príčinami. Je dôležité si uvedomiť, že toto tvrdenie nezahŕňa len veci, ktoré nejako fungujú (pôvodne nazývané operačná či experimentálna veda), ale aj to, ako tieto veci vznikli (to je známe ako historická veda). Naturalizmus je podmanivý, pretože keby bol pravdivý, potom by v žiadnom okamihu vesmíru nebol Boh v minulosti na nič potrebný.

AK NEEXISTOVAL DLHÝ ČAS, EVOLÚCIA JE VYLÚČENÁ. JE TO NAOZAJ TAKÉTO JEDNODUCHÉ.

Tento hlavný filozofický posun nabral svoju silu v takzvanom osvietenstve, uprostred 18. storočia. Je kuriózne, že tento posun smerom k sekularizmu, humanizmu a naturalizmu bol živený filozofmi ako boli Kant, Hegel, Hume, atď, a nie vedcami, ktorí boli prevažne zástancami kresťanskej filozofie a vyznania. Pretože však naturalizmus vedie „prirodzene“ k viere v starú zem, vedci postupne prešli do tábora vyznávajúceho dlhé veky.

Podľa naturalistických predpokladov platí, že keď všetko v laboratóriu môže byť vysvetlené prirodzenými príčinami, potom aj v prírode je to tak. Lenže mnohé veci v prírode sa musia vysvetľovať pomocou miliónov a skôr miliárd rokov, aby sa nemuselo použiť nič iné ako naturalistické procesy – aspoň oni si to tak myslia. A pre tieto úseky dejín bola aplikácia kresťanského svetového naturalistického pohľadu (v ktorom kresťania veria, že Boh koná v súlade so svojimi zákonmi, že teda nie je náladový) násilne vtlačená do metodologického naturalizmu, ktorý podopiera modernú evolučnú vedu.

Argumenty popierajúce naturalistické vysvetľovanie

Niekoľko stoviek rokov po osvietenstve už vieme, že naturalizmus zlyhal. Existuje mnoho vecí, ktoré naturalizmom nemožno vysvetliť, ani s pomocou miliárd rokov. Jednoducho existujú veci, ktoré nemožno vysvetliť tým, čo dnes v laboratóriu pozorujeme. Veľmi dlho sa zdalo, že naturalizmus môže vysvetliť všetko. Lenže počas niekoľkých uplynulých desaťročí sa situácia dramaticky zmenila.

V knihe a filme Achillovej päty evolúcie vedci zo CMI preukázali úplný neúspech naturalizmu v snahe vysvetliť mnohé aspekty prirodzeného sveta. Jedná sa o oblasti prirodzeného výberu, genetiky, pôvodu života, skameneného záznamu, geologického záznamu, rádiometrického datovania, kozmológie veľkého tresku i oblasti etiky. Všetky z vyššie spomínaných rozsiahlych oblastí štúdia majú svoje konkrétne miesta, kde naturalistické vysvetľovanie úplne zlyháva.

Ak teda naturalistická „veda“ nemôže vysvetliť také množstvo vedeckých poznatkov, potom je celkom jasné, že nemožno dať znamienko rovnosti medzi „vedu“ a naturalizmus. Pokiaľ však odstránite naturalizmus, potom tým do vedy otvoríte dvere teizmu, ktorý je ale pre svetský svet úplné tabu. Tým nás nemusia prekvapovať, prečo sa oni tak tvrdo bijú za udržanie naturalistických vysvetľovaní, aj keď v tom zlyhávajú.

Argumenty popierajúce dlhé veky

Existuje mnoho ďalších argumentov popierajúcich naturalizmus a jeho ľavobočka, dlhé veky. Veľmi intenzívne sme toto doložili počas uplynulých štyridsiatich rokov. Jednou takou vecou je uhlík-14. V skutočnosti je rádiouhlíkové datovania jednou z najskvelejších vecí pre hnutie kreacionistov. A to preto, že ako sa zvýšila citlivosť prístrojov na meranie, nenachádzame na zemi vôbec žiadny zdroj uhlíka, ktorý by mal nulovú hodnotu uhlíka-14. A to sa týka ako uhlia, ropy, prírodného plynu, jantáru, diamantov i dinosaurích kostí. Všetko, čo obsahuje vo fosílnom zázname uhlík, obsahuje aj rádioaktívny uhlík C-14. Polčas rozpadu C-14 je taký, že jednoducho v žiadnom prípade nemôže existovať milióny rokov, napriek tomu ho nachádzame v dobre merateľných úrovniach v celom fosílnom zázname. A tak nám operačná veda preukazuje, že zem je mladá.

Môžeme priniesť ďalšie argumenty pre mladú zem napríklad z oblasti genetiky. Mutácie sa hromadia príliš rýchlo v živočíšnej populácii. A prírodný výber ich všetky nedokáže odstrániť. Z toho dôvodu nemôžu byť druhy milióny rokov staré, pretože už by boli vyhynuli. Toto je príklad, kedy na popretie evolučného dlhého času skombinujeme evolučnú teóriu a laboratórne merania.

Existencia „živých skamenelín“ je ďalšou takou oblasťou argumentov v náš prospech. Jedinou možnosťou, ako môže druh zostať stále rovnaký v meniacom sa prostredí, je, že je mladý. Druhy, ktoré sa nemenia po milióny a dokonca miliardy rokov, sú pre evolučný model neprijateľné.

Polystrátové skameneliny sa v geologickom stĺpci prerezávajú niekoľkými vrstvami a tak popierajú evolučný dlhý čas. Mnohé polystrátové stromy boli nájdené po celom svete, ale stromy nie sú schopné trčať po svojom zániku zo zeme po tisícročia a čakať na pomalé pochovávanie. Mŕtve stromy zhnijú, zhoria, padnú za potravu alebo sa rozpadnú a podobne. Existencia polystrátových skamenelín hovorí jasné „nie“ dlhým evolučným vekom.

Rýchlosti erózie sú tiež problémom pre dlhé veky. Pri súčasných rýchlostiach by bol celý Severoamerický kontinent redukovaný na úroveň mora len v priebehu niekoľkých miliónov rokov. Ako potom môže byť akákoľvek časť pevniny staršia ako toto? A ako mohli ohromné geologické útvary, ako je Grand Canyon, alebo osamotené kopy v krajine či stolové hory typu Monument Valley, zostať strmými útesmi, keď všetky známe erozívne sily pôsobia na ich zarovnanie?

Existuje ešte mnoho ďalších argumentov z rôznych oblastí operačnej vedy, ktoré popierajú dlhé časové úseky. Prosíme, urobte si čas na preštudovanie buď v angličtine webovej stránky creation.com, alebo v slovenčine stránok creation.com/slovak či kreacionismus.cz. Je tu mnoho materiálu na poučenie.

Odoberte nohy darwinistickej evolúcii

Pokiaľ neexistujú dlhé časové úseky, potom je evolúcia nemožná. Tak jednoduché je to. Keď sa pozrieme na dobu, v ktorej Darwin žil, potom vidíme, že ich vtedajšie argumenty podporujúce vieru v dlhé časové úseky boli založené na celkovom nedostatku pochopenia operačnej vedy. Za jeden a pol storočia potom sa všetko zmenilo, pretože mnoho neznámych (ako sú napríklad rýchlosti mutácií alebo rýchlosti erózie) bolo odhalených a stalo sa známymi. Už sa naďalej nemôžeme vyhovárať na „neznáme“, (ako to robil Darwin, napríklad keď pripustil, že je nedostatok prechodných foriem vo fosílnom zázname), aby tak mohlo byť vysvetlené to, čo pozorujeme [evolučne].

Keďže viera v dlhé časové úseky je preukázateľne falošná, neexistujú žiadne dôvody odmietať biblické tvrdenia o veku. A ako zmiznú dlhé veky, tak zmizne aj evolúcia. Nepotrebujeme sa uchyľovať k naturalizmu, aby sme vysvetlili vesmír, slnečnú sústavu či život, a musíme povzbudzovať ľudí, aby hľadali hlbšie a zmysluplnejšie odpovede na otázky okolo evolúcie, naturalizmu a dlhých časových vekov. Webové stránky creation.com, creation.com/slovak a kreacionismus.cz sú tým veľmi vhodným miestom, kde začať.

Preložil: Pavel Kábrt

https://kreacionismus.cz/cas-ten-velky-caromistr/